חקלאות בשיתוף הקהילה

ככל שהחקלאות והשדות מתרחקים ממקום מגורינו והחקלאות הופכת לתעשייה, כך קשה יותר לצרכן לצרוך ירקות ופירות טריים ונקיים מרעלים וחומרי הדברה. לעיתים הירקות שאנו צורכים נקטפו על ידי החקלאי שבוע או שבועיים לפני וככל שעובר הזמן מהרגע בו נקטף או נעקר הירק כך הערך התזונתי שלו פוחת.

יותר ויותר אנשים מודעים לנזק האקולוגי והחברתי שהחקלאות התעשייתית והקונבציונאלית גורמת לעולמינו ומחפשים אלטרנטיבה אחרת.

"חקלאות בשיתוף הקהילה" הוא רעיון חברתי אקולוגי היוצר שותפות הדדית בין החקלאי לצרכן. זהו מודל שפועל ברחבי ארה"ב וקנדה משנת 1985 וכיום קיימות כ1000 חוות בצפון אמריקה.

מודל זה החל בשנות ה-60 ביפן, כאשר קבוצת נשים אשר חששה מעליה בשימוש חומרי ההדברה בירקות ופירות וירידה באיכותם בשל המרחק והקימו גוף בשם "TEIKEI" , המחבר בין החקלאי לצרכן באופן ישיר. בדרך זו זוכה הצרכן בירקות ופירות  טריים ללא חומרי הדברה כשפני החקלאי עליהם ומאידך, זוכה החקלאי ביציבות כלכלית שסיפקה לו הקהילה, מתוך מחויבותם לצרוך את יבולו.

אז מה זה אומר באשר אלינו ואיך אנו בעצם מיישמים את המודל "חקלאות בשיתוף הקהילה"?

אז ככה.... בועז חביביאן, אגרונום צעיר שגדל בסביבה של חקלאות מסורתית בחיק המשפחה, למד בפקולטה לחקלאות והשתלב כמנהל בחברת יצוא חקלאית גדולה ומתועשת, שם נחשף לנזקים הבריאותיים שנובעים מהשימוש בחומרי הדברה ודשנים כימים הנפוצים בחקלאות קונבנציונאלית. הוא שאף לחזור לחקלאות של בית אבא שקיים חקלאות אורגנית הלכה למעשה אף  כי לא ידע שכזו קיימת ועוד לפני שהפכה לטרנד עולמי. בועז חזר למשק שהוזנח במשך 20 שנה וכיום הוא מגדל בו עשרות סוגים של ירקות אורגניים איכותיים, בשטח של כ- 15 דונם.

תכנית הגידול של ירקות המשק מותאמת למספר הלקוחות הצורכים את הסל מידי שבוע.

בין המשק ללקוח קיימת סוג של מערכת יחסים הדדית ומשותפת המגלמת מחויבות משני הצדדים.

מחויבותנו כמשק היא לספק לכם הלקוחות סל ירקות אורגני עשיר ומגוון, כשכל הירקות שבסל גדלים במשק ונקטפים בבוקר המשלוח – מה שהופך את הירקות לבעלי ערך תזונתי גבוה עם מרקם וטעמים אחרים כשריח אדמת המשק עדיין עליהם- "לחזור לטעמים של פעם... "

בכל סל תקבלו את "עלון השבוע" בו תוכלו להתעדכן על הנעשה במשק, על הזריעות, השתילות, הקטיף, על התמודדות הירקות עם המזיקים השונים ונזקי האקלים, כך תוכלו להתחבר טוב יותר לאדמת המשק ולירקות הפוקדים את ביתכם אחת לשבוע.

את הסל נטבל מידי שבוע במתכון קליל, משובח ומקורי מפרי עטה של מיכל, אשתו של בועז, שפית בהכשרתה.

ומהצד השני של המשוואה מתחייב הלקוח לצרוך את הסל אחת לשבוע ובכך לספק יציבות כלכלית למשק, על מנת שנוכל להמשיך לגדל ולטפח את גינת הירק שלכם. 

בנוסף, נהנה הלקוח ממחירים אטרקטיביים ללא פערי תיווך.

במילים אחרות אתם תתחייבו מראש לצרוך את הירקות שלנו, ואנחנו מצידנו מתחייבים לגדל במיוחד בשבילכם את הירקות האורגניים הנקיים והיפים ביותר.